​​​

 North Dakota Catholic Daughters of the Americas Website


 

POETRY
Place
Name
Court
Town
  Division I1st  Wyatt Hemars  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Maddison Ms  Ct. St. Veronica #1421  Mott

3rd  Clare Lrnes  Ct. Little Flower #1193  Rugby
  Division II1st  Marystacy Maagen  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

2nd  Cassandra Wowin  Ct. St. Mary #268  Devils Lake

3rd  Abigail Strich  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck
  Division IV1st  Mary Messerndal  Ct. St. Veronica #1421  Mott
  2nd  Susan Waldockwei  Ct. Sacred Heart #1908  Harvey

3rd  Michelle DeFoe  Ct. St. Mary #268  Devils Lake


PHOTOGRAPHYPlace
Name
CourtTown
  Division Ii1st  Paige Knson  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

2nd  Emerson Mverk  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck

3rd  Bria Bcobson  Ct. Little Flower #1193  Rugby
  Division IIi1st  Hannah Vgen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
  Division IV1st  Rose Bondein  Ct. St. Veronica #1421  Mott


COMPUTER ARTPlace
Name
CourtTown
  Division I1st Evangeline JRevenson  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd Jackie Vsverk  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck

3rd Megan Sacobson  Ct. Little Flower #1193  Rugby
  Division II1st Marley Kagen  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton
 2nd Beth Slein  Ct. Little Flower #1193  Rugby

3rd Kamilla Aiedinger  Ct. St. Mary #268  Devils Lake


ESSAYPlace
Name
CourtTown
  Division I1st  Piper Censon  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Eagen Lverk  Ct. St. Mary #268  Devils Lake

3rd  Hannah Gacobson  Ct. St. Veronica #1421  Mott
  Division II1st  Olivia Fgen  Ct. Father Tracy #2121  Bowman
 2nd  Taylor Fein  Ct. Marquette #677  Grand Forks

3rd  Chloe Niedinger  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck


MUSIC
Place
Name
Court
Town
  Division Ii1st  Avalina Dnnedy  Ct. Cardinal Muench #1852 Wahpeton



2021 ND CDA Education Winners 


 

ESSAY
Place
Name
Court
Town
  Division I1st  Elin Semars  Ct. St. Mary #268  Devils Lake

2nd  Jessalyn Ss  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck

3rd  Nathan Crnes  Ct. St. Gerard #2518  Valley City
  Division II1st  Allison Gaagen  Ct. St. Veronica #1421  Mott

2nd  Mya Mowin  Ct. Little Flower #1193  Rugby

3rd  Luke Petrich  Ct. St. Gerard #2518  Valley City
  Division III1st  Tressa Andal  Ct. Little Flower #1193  Rugby
  Division IV1st  Laurel Ann Dukartlwei  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Rose Bondn  Ct. St. Veronica #1421  Mott