ARTPlace
Name
CourtTown
  Division II1st  Michael Nwanko  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

2nd  Makena Mundy  Ct. St. Catherine #323  Dickinson

3rd  Karley Gange-Gerhardt  Ct. St. Cecelia #362  Mandan
  Division III1st  Neveah Baranko  Ct. Bishop Wehrle #1919  Richardton
 2nd  Mattia Braun  Ct. Marquette #677  Grand Forks

3rd  Grace Mary Wolf  Ct. Cardinal Muench #1852​  Wahpeton


POETRYPlace
NameCourtTown
  Division I1st  Jonah Njos  Ct. Fr. Tracy #2121  Bowman

2nd  Tochi Udekwe  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

3rd  Jada M. Ottmar  Ct. St. Veronica #1492  Mott
  Division II1st  Livia Dietrich  Ct. St. Gerard #2518  Valley City

2nd  Hazel Emter  Ct. St. Catherine #323  Dickinson

3rd  Brit Senftner  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck
  Division III1st  Adelyn Emter  Ct. St. Catherine #323  Dickinson

2nd  Jacob Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
  Division IV1st  Sherran Mayer  Ct. St. Veronica #1492  Mott

2nd  Susan Waldoch  Ct. Sacred Heart #1908  Harvey

3rd  Charolette Blessum  Ct. Little Flower #1193  Rugby


PHOTOGRAPHY
Place
Name
CourtTown
  Division II1st  Mattia Braun  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Hailee Olson  Ct. St. Veronica #1492  Mott

3rd  Jaxon Lacher  Ct. Bishop Wehrle #1919  Richardton
  Division III1st  Adelyn Enter  Ct. St. Catherine #323  Dickinson
  Division IV1st  Mary Pat Schwartz  Ct. St. Veronica #1492  Mott

2nd  Rosalie Axtman   Ct. Sacred Heart #1908  Harvey


North Dakota Catholic Daughters of the Americas
Laurel Ann Dukart, State Regent
"Grant that we may be one flock and one shepherd. Do not allow your net to be torn, help us to be servants of unity."
                                                                                                                                                            Pope Emeritus Benedict XVI
MUSIC
Place
Name
Court
Town
  Division Ii1st  Mary Kennedy  Ct. Marquette #677 Grand Forks



2018 ND CDA Education Winners 


COMPUTER ARTPlace
Name
CourtTown
  Division I1st  Abigail Stevenson  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Carson Hinsverk  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Austin Jacobson  Ct. Immaculate Conception  Bismarck
  Division II1st  Hannah Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
 2nd  Aleyah Klein  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Rylee Riedinger  Ct. St. Veronica   Mott


 

ESSAY
Place
Name
Court
Town
  Division I1st  Olivia Demars  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

2nd  Jonah Njos  Ct. Father Tracy #2121  Bowman

3rd  Andrew Ternes  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
  Division II1st  Hannah Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake

2nd  Rachel Gowin  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Livia Dietrich  Ct. St. Gerard #2518  Valley City
  Division III1st  Peter Vandal  Ct. Queen of the Prairies #1965  Langdon

2nd  Morgan Salwei  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck

3rd  Grace Candrian  Ct. St. Elizabeth #170  Minot