​​

 North Dakota Catholic Daughters of the Americas Website


ARTPlace
Name
CourtTown
  Division II1st  Michael Nwanko  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

2nd  Makena Mundy  Ct. St. Catherine #323  Dickinson

3rd  Karley Gange-Gerhardt  Ct. St. Cecelia #362  Mandan
  Division III1st  Neveah Baranko  Ct. Bishop Wehrle #1919  Richardton
 2nd  Mattia Braun  Ct. Marquette #677  Grand Forks

3rd  Grace Mary Wolf  Ct. Cardinal Muench #1852​  Wahpeton


COMPUTER ARTPlace
Name
CourtTown
  Division I1st  Abigail Stevenson  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Carson Hinsverk  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Austin Jacobson  Ct. Immaculate Conception  Bismarck
  Division II1st  Hannah Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
 2nd  Aleyah Klein  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Rylee Riedinger  Ct. St. Veronica   Mott


POETRYPlace
NameCourtTown
  Division I1st  Jonah Njos  Ct. Fr. Tracy #2121  Bowman

2nd  Tochi Udekwe  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

3rd  Jada M. Ottmar  Ct. St. Veronica #1492  Mott
  Division II1st  Livia Dietrich  Ct. St. Gerard #2518  Valley City

2nd  Hazel Emter  Ct. St. Catherine #323

  Dickinson


3rd  Brit Senftner  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck
  Division III1st  Adelyn Emter  Ct. St. Catherine #323  Dickinson

2nd  Jacob Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
  Division IV1st  Sherran Mayer  Ct. St. Veronica #1492  Mott

2nd  Susan Waldoch  Ct. Sacred Heart #1908  Harvey

3rd  Charolette Blessum  Ct. Little Flower #1193  Rugby



2019 ND CDA Education Winners 


MUSIC
Place
Name
Court
Town
  Division Ii1st  Mary Kennedy  Ct. Marquette #677 Grand Forks


 

ESSAY
Place
Name
Court
Town
  Division I1st  Olivia Demars  Ct. St. Elizabeth #170  Minot

2nd  Jonah Njos  Ct. Father Tracy #2121  Bowman

3rd  Andrew Ternes  Ct. St. Mary #268  Devils Lake
  Division II1st  Hannah Vaagen  Ct. St. Mary #268  Devils Lake

2nd  Rachel Gowin  Ct. Cardinal Muench #1852  Wahpeton

3rd  Livia Dietrich  Ct. St. Gerard #2518  Valley City
  Division III1st  Peter Vandal  Ct. Queen of the Prairies #1965  Langdon

2nd  Morgan Salwei  Ct. Immaculate Conception #322  Bismarck

3rd  Grace Candrian  Ct. St. Elizabeth #170  Minot


PHOTOGRAPHY
Place
Name
CourtTown
  Division II1st  Mattia Braun  Ct. Marquette #677  Grand Forks

2nd  Hailee Olson  Ct. St. Veronica #1492  Mott

3rd  Jaxon Lacher  Ct. Bishop Wehrle #1919  Richardton
  Division III1st  Adelyn Enter  Ct. St. Catherine #323  Dickinson
  Division IV1st  Mary Pat Schwartz  Ct. St. Veronica #1492  Mott

2nd  Rosalie Axtman   Ct. Sacred Heart #1908  Harvey